
W dobie nieustannie wahających się cen paliw kopalnych i rosnącej świadomości ekologicznej, która idzie w parze z zaostrzającymi się regulacjami prawnymi, coraz większą popularnością cieszą się łatwe w produkcji i wydajne paliwa z biomasy. W tej kategorii najbardziej zbilansowanym opałem pochodzenia drzewnego jest pellet - sprasowane wióry w formie niewielkich granulek. “Przesiadka” na pellet wymaga jednak pewnych modernizacji sprzętu grzewczego. Jednak bez obaw - można to zrobić szybko i relatywnie tanio.
Najprostszym i zarazem najtańszym sposobem przejścia na ogrzewanie pelletem jest zainstalowanie palnika na pellet w już istniejącym kotle, np. węglowym. Sprawdźmy jak przebiega taki proces.
Jaki piec i jaki palnik?
Do przeróbki na piec pelletowy nadaje się większość kotłów centralnego ogrzewania. Modernizacji poddać można piece węglowe, olejowe i inne kotły na paliwo stałe.
Ważne jedynie by komora spalania była głębsza niż 40cm. Ta minimalna głębokość jest niezbędna, aby palnik mógł wytworzyć odpowiedni płomień, który skutecznie dopali paliwo. Ekologiczny palnik można zamontować w różnych typach kotłów, pod warunkiem, że istnieje odpowiednia przestrzeń i możliwość techniczna.
Palnik na pellet dobieramy w zależności od mocy kotła. Zakładając że moc kotła wynosi 20 kW najlepszym wyborem jest palnik na pellet DOMNA EKO-22 o mocy maksymalnej 25 kW. Przyjmuje się, że przelicznik mocy palnika na ogrzewaną powierzchnię wynosi ok. 10kW/100m2. Oczywiście, dokładne zapotrzebowanie na ciepło zależy też od wielu innych czynników, np. wysokości sufitów czy termoizolacji budynku.
(Aby dowiedzieć się więcej o działaniu palników na pellet sprawdź nasz inny artykuł)
Palnik na pellet - nie tylko ogrzewanie
Warto dodać, że podobnym modernizacjom mogą podlegać nie tylko kotły centralnego ogrzewania.
To także dobre rozwiązanie dla zakładów pracy wykorzystujących ciepło w celach produkcyjnych.
Jedną z ostatnich tego typu realizacji wykonanych przez naszą firmę była przeróbka specjalistycznego pieca piekarskiego.
Dzięki montażowi palnika na pellet piekarnia, która skorzystała z modernizacji, może cieszyć się tańszą i ekologiczną energią przy zachowaniu niezbędnych do swojej pracy parametrów pieca.
Montaż palnika - zadanie dla fachowca
Montaż palnika na pellet w piecu na inne paliwo stałe to dosyć skomplikowana operacja, którą najlepiej zlecić fachowcowi. Samodzielne próby przeprowadzenia takiej modernizacji mogą okazać się niebezpieczne dla niewprawionego majsterkowicza - Pamiętajmy o tym!
Jeżeli chcesz zmodernizować swój piec i obniżyć koszty ogrzewania, to chętnie pomożemy - zadzwoń do nas nas pod numer: +48 573 568 377 w godzinach 9-17 w dni robocze.
Montaż palnika na pellet - krok po kroku
1. Konsultacja z kominiarzem - Chęć zmiany trzeba skonsultować z kominiarzem. Warto przy tym pamiętać, że norma europejska EN 15270 ma przy takiej modernizacji kluczowe znaczenie. Część kominiarzy miała wcześniej wątpliwości co do takiej wymiany palnika, ale teraz jeśli palnik na pellet spełnia normę EN 15270 taka operacja jest możliwa.
Kolejnymi ważnymi aspektami są wymagania dotyczące kotła i komina. Należy sprawdzić, czy spełnione są następujące wymagania:
- Podczas pracy kotła ciąg kominowy musi wynosić co najmniej 15 Pa.
- Komin musi być odporny na pożar sadzy. Może być konieczne zastosowanie wkładu ze stali żaroodpornej.
- Odległość od żaru palnika pelletowego do najbliższej powierzchni/ściany kotła powinna wynosić nie mniej jak 25 cm (30-40 cm dla palnika Domna 22 kW).
2. Wygaszenie pieca - pierwszym etapem jest całkowite wygaszenie pieca na kilka dni.
Warto wybrać na to odpowiedni termin. W przypadku domów mieszkalnych najlepsze będą lato lub wiosna. Dla przedsiębiorstw najlepiej dostosować datę tak, by zminimalizować potencjalne straty. Właścicielowi cukierni odradzałbym montaż palnika dzień przed tłustym czwartkiem :).
3. Oględziny specjalisty - wykwalifikowany monter przed rozpoczęciem pracy musi sprawdzić wymiary kotła, rozstaw śrub i inne parametry by w razie potrzeby przygotować pasującą płytę łączną - niezbędny element przy montaży palnika.
4. Montaż - w tej kwestii należy zdać się na specjalistę, który dokona wszystkich podłączeń i kalibracji. Taka praca trwa najczęściej kilka godzin.
5. Ponowne odpalenie pieca - po zakończeniu prac montażowych nie pozostaje nic innego jak załadować palnik pelletem i zainicjować zapłon. przy pierwszym odpaleniu ieca powinien być obecny monter, który przez pierwsze godziny działania będzie czuwał nad poprawnym procesem spalania. To konieczne aby upewnić się, że instalacja działa bez zarzutu i jest bezpieczna
6. Użytkowanie - gdy fachowiec zatwierdzi pracę zmodernizowanego pieca, nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się wydajnością nowego sprzętu i idącymi za nią oszczędnościami. Należy zapoznać się także z zaleceniami producenta palnika dotyczącymi użytkowania i czyszczenia palnika.
Podsumowując
Modernizacja kotła grzewczego z użyciem palnika na pellet przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i portfela. Pellet to paliwo odnawialne, które spala się w sposób bardziej ekologiczny, emitując znacznie mniej spalin i zanieczyszczeń niż tradycyjne paliwa stałe, takie jak węgiel. Dzięki wyższej efektywności spalania, nowoczesny palnik na pellet pozwala na uzyskanie lepszej wydajności energetycznej, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Ponadto, dzięki precyzyjnemu dozowaniu paliwa, zmniejsza się ilość odpadów, co jest korzystne dla środowiska. W dłuższej perspektywie, inwestycja w taki system pozwala na oszczędności, które mogą zrekompensować początkowy koszt modernizacji.
Przeróbka pieca na pelletowy to dobre rozwiązanie także dla gospodarstw czy warsztatów, które posiadają potencjał na wytwarzanie własnego pelletu z biomasy.
Konfiguracja pelleciarka + piec na pellet gwarantuje całkowitą niezależność od łańcuchów dostaw i wahań cen na rynku.